You are currently viewing Pirmąjį jūrinio vėjo elektrinių parką Baltijos šalyse statys „Ignitis renewables“

Pirmąjį jūrinio vėjo elektrinių parką Baltijos šalyse statys „Ignitis renewables“

Tarptautinė žaliosios energetikos bendrovė „Ignitis renewables“ kartu su strateginiu partneriu „Ocean Winds“ vystys pirmąjį jūrinio vėjo elektrinių parko projektą Lietuvoje. Tai paskelbė konkursą organizavusi Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT), po to, kai buvo atliktas potencialių laimėtojų atitikties nacionalinio saugumo interesams vertinimas.

Skaičiuojama, kad 700 megavatų (MW) elektrinių parkas Baltijos jūroje galėtų pagaminti apie 3 teravatvalandes (TWh) žaliosios elektros energijos per metus, o tai užtikrintų ketvirtadalį dabartinio Lietuvos elektros energijos poreikio.

Jūrinio vėjo projektų portfelio vystymas Lietuvoje ir Baltijos šalyse yra atnaujintos „Ignitis grupės“ strategijos prioritetas. Šis laimėjimas yra svariai prisidės siekiant tikslo iki 2030 m. pasiekti 4–5 gigavatų (GW) instaliuotą atsinaujinančių išteklių galią.

Po VERT paskelbimo, „Ignitis renewables“ ir partneriai per ne ilgiau nei 3 mėnesius turės įsteigti bendrą įmonę Lietuvoje, kuri bus atsakinga už projekto valdymą ir įgyvendinimą. Šiai įmonei bus išduotas leidimas plėtrai ir eksploatacijai, suteikiantis teisę naudoti jūrinę teritoriją elektros energijos gamybai 41 metams.

Nacionalinę energetinės nepriklausomybės strategiją įgyvendinanti Lietuva turi ambicingą tikslą – iš atsinaujinančiųjų šaltinių gaminti 100 proc. šaliai reikalingos elektros energijos. Siekiama iki 2030 metų Baltijos jūroje pastatyti du vėjo parkus, kurių kiekvieno galia būtų 700 MW.  Antrąjį tokios pat galios vėjo parko konkursą su galimybe pretenduoti į valstybės paramą ketinama paskelbti kitų metų sausį – Europos Komisija (EK) praėjusią savaitę patvirtino 193 mln. eurų valstybės paramą.  

Bus skatinama šalies ekonomikos plėtra
Pritrauktos milijardinės investicijos bei sukurtos aukštos kvalifikacijos darbo vietos sudarys palankias sąlygas pajūrio regiono ir visos šalies ekonomikos plėtrai.
Jūrinio vėjo plėtra ne tik pritrauks į Lietuvą privačių investicijų, sukurs naujų darbo vietų, vietiniam verslui suteiks papildomų užsakymų, tačiau naudinga ir pajūrio bendruomenėms. Planuojama, kad artimiausių savivaldybių biudžetas bus papildytas apie 3 mln. eurų per metus, nes parko vystytojas bus įpareigotas sumokėti nuo sugeneruoto ir į tinklą patiekto elektros energijos kiekio.

Viso projekto metu – dėmesys Baltijos jūros ekosistemos apsaugai
Pagaminta iš vėjo energija yra neišsenkanti ir mažina oro taršą, tačiau viso projekto metu bus siekiama, kad jūrinio vėjo elektrinių parkas ne tik prisidėtų prie klimato kaitos poveikio mažinimo, bet ir taptų pavyzdžiu, kaip atrasti balansą tarp gamtos apsaugos ir švarios elektros energijos gamybos.
Siekiant tai užtikrinti, visuose projekto įgyvendinimo etapuose (planavimo, poveikio vertinimo, statybų, eksploatavimo ir demontavimo) bus konsultuojamasi su aukščiausios kvalifikacijos Lietuvos ir tarptautiniais konsultantais. Taip pat bus diegiamos visos reikiamos priemonės, kad vėjo jėgainių parko poveikis paukščiams, jūros gyvūnams ir jų buveinėms bei visai Baltijos jūros ekosistemai, būtų kuo mažesnis.

Apie jūrinio vėjo elektrinių projektą
Pirmajam jūrinio vėjo parkui numatytos teritorijos plotas Baltijos jūroje siekia apie 120 km2, parko teritorija nuo pakrantės yra nutolusi mažiausiai 37 kilometrus, atstumas iki Klaipėdos jūrų uosto – apie 60 km. Joje gylis siekia nuo 28 iki 48 metrų, o visa teritorija patenka į 9-10 m/s metinio vidutinio vėjo greičio zoną. Galimas vėjo elektrinių skaičius sieks nuo 35 iki 50, galimas maksimalus jų aukštis apie 300-350 metrų. Visi šie parametrai priklausys nuo tyrimų išvadų, poveikio aplinkai vertinimo, pasitelktų technologijų ir kitų sąlygų.

Elektros energijos gamyba pasitelkiant vėją jūroje – efektyvesnė bei pastovesnė nei sausumoje. Jūroje vėjui kliūčių nesudaro natūralūs barjerai, tokie kaip medžiai, kalnai ar pastatai. Tai leidžia elektros energiją gaminti našiau bei pastoviau. Vėjas jūroje yra itin patikimas energijos šaltinis – žaliąją elektros energiją galima gaminti, net kai vėjo greitis nuo kranto atrodo nedidelis.

Pagal šiuo metu turimą informaciją, jūrinio vėjo elektrinių parko galia, vieta, atstumas nuo kranto ir gylis yra tinkami vėjo energetikos plėtrai ir atitinka Europoje veikiančių jūrinio vėjo elektrinių parkų projektų apimtis ir sąlygas.


„Ignitis renewables“ informacija